BOONE COUNTY OFFICIALS PAST AND

BOONE COUNTY OFFICIALS
PAST AND PRESENT
 


COUNTY COMMISSION
6 Year Term
 

1. St. Clair Ballard 1847
2. Andrew Workman 1847
3. John A. Barker 1847
4. Robert A. Clendenin 1847
5.    
6.    
7.    
8.    
9.    
10.    
11.    
12.    
13.    
14.    
15.    
16.    
17.    
18.    
19.    
20. Sam Hall  
21. Buster Adkins  
22. Gene Kuhn xxxx-2000
23. Mickey Protan xxxx-2002
24. Robert A. Totten 2002-2002
25. Merial Gordon "Gordon" Eversole (D) 1991-1997
1997-2003
2003-2009
26. Harry Mickey "Mickey" Brown (D) 2001-2007
2007-2013
27. Atholl Wayne "Al" Halstead (D) 2002-2005
2005-2011
2011-2017
28. Eddie Hendricks (D) 2009-2015
     
     
     
     
     



SHERIFF
4 Year Term
 

1. James Bias 1847-1848
2. Isom Adkins 1849-1852
3. John Hill 1853-1854
4. St. Clair Ballard 1855-1856
5. Robert Chambers 1857-1858
6. William Thompson Sr. 1859-1860
7. William Thompson Jr. 1861-1862
  VACANT / UNKNOWN 1863-1864
8. William Van Buren Bias 1865-1866
9. Evermont Bias 1867-1868
10. John W. Mahan 1869-1870
11. Adam Coon 1871-1872
12. Joseph Atkins 1873-1876
13. Mandeville J. Hopkins 1877-1880
14. William Taylor Smoot 1881-1884
15. Daniel P. Elkins 1885-1888
16. William Taylor Smoot 1889-1892
17. James D. Price 1893-1896
18. E. Douten Stollings 1897-1900
19. Julian Hill 1901-1904
20. E. Douten Stollings 1905-1908
21. Sidney White 1909-1912
22. Walter W. Smoot 1913-1916
23. John Lee Hill 1917-1920
24. Victor N. Griffith 1921-1924
25. Irving Sutphin 1925-1928
26. C. Clarence Hopkins 1929-1932
27. John K. Myers 1933-1936
28. Dell White 1937-1940
29. Tilden Hendricks 1941-1943
30. William Dingess 1943-1948
31. Tilden Hendricks 1949-1952
32. Troy W. Jarrell 1953-1956
33. Dell White 1957-1960
34. Earl Miller 1961-1964
35. Johnny Protan (D) 1965-1969
36. Ed Cooke 1969-1972
37. Johnny Protan (D) 1973-1980
38. Vernon F. Harless (R) 1981-1988
39. Jennings Miller (D) 1989-1996
40. Randy Blethen (D) 1997-2005
41. Rodney Miller (D) 2005-2009
2009-2013
42. William "Randall" White (D) 2013-2017



COUNTY CLERK
4 Year Term
 

1. Blackburn E. Barrett 1847-1854
2. Joseph Barrett 1854-1855
3. Joel E. Stollings 1855-1861
     
4. Joseph F. Hager 1865-1879
5. M.J. Hopkins 1879-1885
6. D.J. Smoot 1885-1897
7. J.M. Hopkins 1897-1909
8. William Osborne 1909-1915
9. Elmer Nelson 1915-1921
10. Charles H. Nelson 1921-1933
11. Elmer Nelson 1933-1935
12. Lloyd Estep 1935-1940
13. O.H. Carson 1940-1966
14. E. Ray Hall 1966-1973
15. Harold Carson 1973-1982
16. Albert Gore 1982-1987
17. Ed Cooke 1987-1990
18.   1991
19.   1995
20.   1999
21.   2003
22.    
23.    
24.    
25.    
26. Harold H. "Sonny" Howell xxxx-2005
27. Gary Williams (D) 2005-2009
2009-2013
     
     
     
     
     
     



CIRCUIT CLERK
4 Year Term
 

1. Joseph F. Hager 1865-1873
2. Samuel Smoot 1873-1879
3. William Thompson 1879-1899
4. S.E. Bradley 1899-1903
5. Walter W. Smoot 1903-1909
6. Floyd T. Miller 1909-1915
7. C.R. Mitchell 1915-1927
8. Hursie White 1927-1933
9. Bethel L. Allen 1933-1945
10. Floyd T. Miller 1945-1951
11. Paul M. Allen 1951-1956
12. Maxey Mullins 1956-1975
13.   1976-2004
14. Sue Ann Zickenfoose (D) 2005-2009
2009-2013
     
     
     
     
     
     



PROSECUTING ATTORNEY
4 Year Term
 

1. William Walker 1866-1867
2. C.W. Smith 1867-1871
3. Daniel Mayer 1871-1873
4. Joel E. Stollings 1873-1877
5. Isaac S. Samuels 1877-1881
6. Joseph E. Chilton 1881-1889
7. Joel E. Stollings 1889-1893
8. Charles M. Turley 1893-1897
9. F.C. Leftwich 1897-1901
10. Lilburn Fulton 1901-1909
11. Charles L. Estep 1909-1913
12. John B. Hager 1913-1917
13. H.W.B. Mullins 1917-1925
14. L.P. Hager 1925-1925
15. A.W. Garnett 1925-1933
16. Lilburn Fulton 1933-1945
17. H.W.B. Mullins 1945-1948
18. Clarence Hall 1948-1952
19. P.W. Hendricks 1952-1954
20. Matt Boulden 1954-1956
21. Earl Hall 1956-1964
22. Matt Boulden 1964-1984
23. Thomas R. Mullins 1984-1990
     
     
24. Clarence "Sam" Hall 2005-2009
2009-
25. Keith Randolph 20xx-2013
     
     
     
     
     


 

ASSESSOR
4 Year Term

1. Joshua Adkins 1866-1868
2. Augustus Ball 1868-1869
3. B.F. Perry 1869-1871
4. Thomas Hill 1871-1873
5. Joseph Atkins 1873-1877
6. Willie Dent 1877-1881
7. Russ H. Harless 1881-1885
8. James H. Allen 1885-1893
9. Anthony Jarrell 1893-1895
10. R.B. Jarrell 1895-1897
11. Edward Hager 1897-1901
12. William C. Thompson 1901-1905
13. V.B. Greene 1905-1909
14. Edward Hager 1909-1913
15. Clarence C. Hopkins 1913-1917
16. John K. Myers 1917-1921
17. L.F. Echols 1921-1925
18. J.S. Hill 1925-1925
19. Jordan G. Edleman 1925-1937
20. Clyde H. Kellogg 1937-1941
21. Dewey W. Miller 1941-1965
22. Earl Miller 1965-1966
23. Robert A. Totten 1966-1988
24. Mary Sue Spratt 1988-1990
25. Jennings Miller (D) 2001-2005
2005-2009
2009-2013
     
     
     
     
     
     


 

JUDGES
4 Year Term Before 2002
6 Year Term in 2002
8 Year Term in 2008

1. Henry J. Samuels 1865-1866
2. William L. Hinderman 1866-1867
3. Henry L. Gillispie 1867-1869
4. James H. Ferguson 1869-1870
5. C.W. Smith 1870-1873
6. Evermont Ward 1873-1881
7. David E. Johnston 1881-1889
8. R.C. McClaugherty 1889-1897
9. Joseph M. Saunders 1897-1905
10. John H. Wilkinson 1905-1917
11. P.H. Napier 1917-1919
12. Charles L. Estep 1919-1921
13. John H. Hatcher 1921-1926
14. J.W. Maxwell 1926-1929
15. C.H. Ward 1929-1941
16. W.H. File 1941-1942
17. Clarence W. Meadows 1942-1945
18. Ben H. Ashworth 1945-1952
19. K.K. Hall 1952-1969
20. Donald "Don" Jarrell 1969-1975
21. Jerry W. Cook 1975-1988
22. Jack Stevens 1979-1980
23. Eael Lee "Lee" Schlaegel 1980-2007
24. Jack Stevens 1988-1990
25. Earl Lee "Lee" Schlaegel  
26. William "Will" Thompson 2007-
  Cynthia Jarrell
1st Family Court Judge
 
     
     
     
     
     
     


SENATORS
4 Year Term

1. Robert Hager 1866-1867
2. William Workman 1868-1869
3. Joel E. Stollings 1872-1883
4. Joseph A. Browning 1905
5. F.C. Leftwich 1907
6. Harry G. Shaffer 1921-1923
7. M.T. Miller 1929-1931
8. Luther R. Jones 1933-1935
9. Luther R. Jones 1941
10. Alney M. Hall 1943-1945
11. David E. Wallace 1971-1973
12. J. Robert "Bob" Rogers 1975-1983
     
  Dr. Ron Stollings (D) 2005-2009
2009-2013
     
     
     
     
     
     


DELEGATES
2 Year Term

1. Robert Hager 1863-1868
2. Benjamin Hager 1865
3. William Workman 1866-1867
4. Isaac P. Williams 1869
5. Francis W. Meadows 1870-1871
6. James H. Sidebottom 1872
7. B.P. Clendenin 1872-1873
8. John Powell 1875
9. Albert Allen 1877-1883
10. Samuel H. Campbell 1879
11. James Meadows 1881
12. William Workman 1885
13. L.D. Hager 1887
14. Jacob C. Edleman 1889
15. Van Linville 1891
16. James H. Allen 1893-1913
17. George Hill 1895
18. Marion F. Vickers 1897
19. H. Lon Carter 1899-1901
20. J.C. Edleman 1905
21. B.M. Hager 1907-1911
22. Martin V. Godbey 1909
23. Lawson Garretson 1915
24. Luther R. Jones 1917
25. Ernest E. Coone 1919
26. A.M. Rogers 1921
27. Irving Sutphin 1923
28. D.M. Jarrett 1925
29. H.H. Andrews 1925-1927
30. Everett E. White 1929-1933
31. Arnold G. Breedlove 1935
32. Everett E. White 1936-1939
33. Malcolm Arnold 1941
34. M.L. Postalwait 1943-1945
35. Everett E. White 1947-1958
36. Dennie Lee Hill 1959-1970
37. Thomas G. Goodwin 1965-1980
38. Ivan White 1971-1974
39. Troy W. Hendricks (D) 1977-1982
40. Robert L. Mullett 1983-1988
41. Delores W. Cook 1989-
42. Ernie Kuhn (D)  
43. Larry Barker (D) 2003-2005
2005-2007
2007-2009
2009-2011
44. Joshua "Josh" Nelson (R) 2013-2015

Please E-Mail me any additions or corrections.